آموزش رایگان

۱۰ نکته اساسی در مورد وانیل

۱۰ نکته اساسی در مورد وانیل

در فناوری اطلاعات، وانیل (تلفظ vah-NIHL-uh) یک صفت به معنای ساده یا ابتدایی است. نسخه بدون ویژگی یک محصول گاهی اوقات به عنوان نسخه وانیلی نامیده می شود. این اصطلاح بر اساس این واقعیت است که وانیل محبوب ترین یا حداقل رایج ترین طعم بستنی است. یا همانطور که اریک ریموند، سردبیر The New Hacker’s Dictionary، می گوید، بستنی پیش فرض است.

وانیل چیست ؟

وانیل ادویه‌ای است که از ارکیده‌هایی از جنس وانیل به دست می‌آید که عمدتاً از غلاف گونه‌های مکزیکی، وانیل برگ‌تخت (V. planifolia) به دست می‌آید. کلمه وانیل که از vainilla، مخفف کلمه اسپانیایی vaina (خود vaina به معنای غلاف یا غلاف) گرفته شده است، به سادگی به عنوان “غلاف کوچک” ترجمه شده است. مردم مازوآمریکایی پیش از کلمبیا انگور ارکیده وانیلی را که آزتک ها tlīlxoochitl می نامیدند، کشت می کردند.

ویژگی های کلی وانیل

گرده افشانی لازم است تا گیاهان میوه ای را تولید کنند که ادویه وانیل از آن به دست می آید. در سال ۱۸۳۷، چارلز فرانسوا آنتوان مورن، گیاه شناس بلژیکی، این حقیقت را کشف کرد و پیشگام روشی برای گرده افشانی مصنوعی این گیاه شد. این روش از نظر مالی غیرقابل اجرا بود و به صورت تجاری به کار گرفته نشد. در سال ۱۸۴۱، ادموند آلبیوس، یک کودک برده ۱۲ ساله که در جزیره فرانسوی رئونیون در اقیانوس هند زندگی می کرد، متوجه شد که این گیاه را می توان با دست گرده افشانی کرد. گرده افشانی دستی اجازه کشت جهانی این گیاه را داد. ژان میشل کلود ریچارد، گیاه شناس مشهور فرانسوی و جمع آوری کننده گیاهان، به دروغ ادعا کرد که این تکنیک را سه یا چهار سال قبل کشف کرده است. در پایان قرن بیستم، آلبیوس کاشف واقعی در نظر گرفته شد.

چند گونه وانیل در حال حاضر وجود دارد ؟

سه گونه اصلی وانیل در حال حاضر در سطح جهان رشد می‌کنند، که همه آنها از گونه‌ای که در اصل در آمریکای شمالی، از جمله بخش‌هایی از مکزیک امروزی یافت می‌شود، نشأت می‌گیرند. آنها V. planifolia (Syn. V. fragrans) هستند که در ماداگاسکار، رئونیون و سایر مناطق گرمسیری در امتداد اقیانوس هند رشد می کنند. V. tahitensis، در جنوب اقیانوس آرام رشد کرده است. و V. pompona که در هند غربی، آمریکای مرکزی و آمریکای جنوبی یافت می شود. اکثریت وانیل جهان از گونه V. planifolia است که بیشتر با نام وانیل بوربون (پس از نام سابق رئونیون، Île Bourbon) یا وانیل ماداگاسکار شناخته می شود که در ماداگاسکار و جزایر مجاور در جنوب غربی اقیانوس هند و در جنوب غربی اقیانوس هند تولید می شود. اندونزی. کشت های ماداگاسکار و اندونزی دو سوم عرضه جهانی وانیل را تولید می کنند.

قیمت وانیل

وانیل پس از زعفران دومین ادویه گران قیمت است زیرا پرورش غلاف دانه وانیل کار فشرده ای دارد. با این وجود، وانیل به طور گسترده ای در پخت و پز تجاری و خانگی، تولید عطر و رایحه درمانی استفاده می شود.

آیا نام دیگر وانیل موکا است ؟

محصول BookMaster IBM، یک سیستم انتشار متنی که در محیط‌های اصلی استفاده می‌شود، یک راه پیش‌فرض به نام وانیل را برای مشخص کردن قسمت‌های کتاب منتشر می‌کند و روش جالب‌تر دیگری برای تعیین آن به نام موکا ارائه می‌کند.

آیا وانیل یک میوه است؟

وانیل تنها عضو میوه دار از خانواده ارکیده است. گلی که دانه وانیل تولید می کند فقط یک روز دوام می آورد. لوبیاها با دست چیده می شوند و سپس پخته می شوند، پیچیده می شوند و در فرآیندی که ۴ تا ۶ ماه طول می کشد خشک می شوند. بعد از زعفران، وانیل گران ترین ادویه دنیاست .

وانیل لوبیا است یا گل؟

وانیل تنها میوه خوراکی از خانواده ارکیده، بزرگترین خانواده گیاهان گلدار در جهان است. بیش از ۱۵۰ نوع گیاه وانیل وجود دارد. درست مانند انگورهایی که شراب می سازند، هیچ دو دانه وانیلی از نظر طعم، عطر یا رنگ یکسان نیستند. وانیل هنوز هم محبوب ترین طعم بستنی در ایالات متحده است.

وانیل واقعی از کجا می آید؟

بیشتر دانه‌های وانیل موجود امروزی از ماداگاسکار، مکزیک و تاهیتی هستند. مانند شراب، شکلات و قهوه، وانیل هر کشور به دلیل آب و هوا، خاک، روش‌های پخت و گونه‌های وانیل، طعم و ویژگی‌های خاص خود را دارد.

آیا کلمه وانیل توهین آمیز است؟

وانیل رایج ترین طعم بستنی است. این کلمه یک معنی دیگر، کمی توهین آمیز دارد: یک فیلم وانیلی ساده و به نوعی خسته کننده است. یک آهنگ وانیلی در طرف بلاه است. شاید به این دلیل است که غذای وانیلی سفید و ساده است که ما از این کلمه برای چیزهای بی مزه استفاده می کنیم.

طعم وانیل چگونه است؟

طعم مشخص وانیل از ترکیب معطر “وانیلین” می آید که طعم آن مانند گل ختمی توصیف می شود. در غلاف های وانیلی با کیفیت فوق العاده بالا، وانیلین متبلور ممکن است به شکل سوزن های سفید ریز روی سطح قابل مشاهده باشد.

آیا می توانم وانیل را در خانه پرورش دهم؟

نکاتی برای رشد وانیل در خانه گیاهان لوبیا وانیلی درختان انگور کوهنوردی هستند که رطوبت بالا، دمای گرم و نور روشن و غیر مستقیم خورشید را ترجیح می دهند. پرورش وانیل در باغ یا گلخانه شما می تواند سرگرم کننده باشد. با این حال، کمی تلاش بیشتری نسبت به سایر گیاهان خانگی مورد نیاز است.

آیا می توانید وانیل را از دانه پرورش دهید؟

بله، شما می توانید وانیل را از دانه ها پرورش دهید، اما این فرآیند فوق العاده دشوار و غیرقابل اعتماد است. از آنجایی که وانیل یک ارکیده است، وقتی از قلمه تکثیر می شود بهترین واکنش را نشان می دهد تا دانه های وانیل در حال خشک شدن .

آیا وانیل برای پریود خوب است؟

وانیل سرشار از منیزیم است که تولید هورمون‌هایی را تنظیم می‌کند که عملکرد انتقال‌دهنده‌های عصبی را بهبود می‌بخشد و در نتیجه مشکلات مربوط به PMS از تغییرات خلقی و افسردگی را کاهش می‌دهد. محتوای کلسیم وانیل باعث تسکین درد و بی نظمی در دوره های قاعدگی می شود.

ساختار وانیل

گونه اصلی برداشت شده برای وانیل V. planifolia است. اگرچه بومی مکزیک است، اما در حال حاضر به طور گسترده در سراسر مناطق استوایی رشد می کند. اندونزی و ماداگاسکار بزرگترین تولیدکنندگان جهان هستند. منابع اضافی عبارتند از V. pompona و V. tahitiensis (که در نیو و تاهیتی رشد می‌کنند)، اگرچه محتوای وانیلین این گونه‌ها بسیار کمتر از V. planifolia است .

رشد وانیل به چه صورت است ؟

وانیل به صورت انگور رشد می کند، از درخت موجود (که به آن مربی نیز می گویند)، میله یا سایر تکیه گاه ها رشد می کند. می توان آن را در یک چوب (روی درختان)، در مزرعه (روی درختان یا میله ها)، یا در یک “سایه بان” برای افزایش سفارشات بهره وری رشد داد. محیط رشد آن به عنوان ترویر شناخته می شود و نه تنها گیاهان مجاور، بلکه آب و هوا، جغرافیا و زمین شناسی محلی را نیز شامل می شود. تنها بماند، تا جایی که ممکن است روی تکیه گاه، با تعداد کمی گل رشد می کند. هر ساله، پرورش دهندگان قسمت های بالاتر گیاه را به سمت پایین چین می دهند تا گیاه در ارتفاعات قابل دسترسی انسان ایستاده باقی بماند. این نیز گلدهی را به شدت تحریک می کند.

اولین بار کجا وانیل کشف و استفاده شده ؟

ترکیبات با طعم متمایز در میوه یافت می شود که از گرده افشانی گل حاصل می شود. این غلاف های بذر تقریباً یک سوم اینچ (۸ میلی متر) در شش اینچ (۱۵ سانتی متر) هستند و در هنگام رسیدن قرمز مایل به قهوه ای تا سیاه هستند. داخل این غلاف ها مایعی روغنی پر از دانه های ریز است. یک گل یک میوه تولید می کند. گل های V. planifolia هرمافرودیت هستند: آنها حامل اندام های نر (باک) و ماده (کلاله) هستند. با این حال، خود گرده افشانی توسط غشایی که آن اندام ها را جدا می کند مسدود می شود. علیرغم ادعاهای مختلف، تنها گرده افشان هایی که تا به امروز به طور قطعی مستند شده اند، زنبورهای ارکیده در جنس Eulaema هستند،و تمام تولید تجاری وانیل از طریق گرده افشانی دستی توسط انسان انجام می شود. اولین گل ارکیده وانیلی در اروپا در مجموعه لندن چارلز گرویل ارجمند در سال ۱۸۰۶ بود. قلمه های آن گیاه به هلند و پاریس رفت، که فرانسوی ها ابتدا تاک ها را به مستعمرات خارج از کشور خود پیوند زدند. انگورها رشد کردند، اما در خارج از مکزیک میوه نمی‌دادند. پرورش دهندگان سعی کردند این زنبور را به سایر مناطق در حال رشد بیاورند، اما فایده ای نداشت. تنها راه تولید میوه بدون زنبور، گرده افشانی مصنوعی است. امروزه، حتی در مکزیک، گرده افشانی دستی به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد.

در سال ۱۸۳۶، چارلز فرانسوا آنتوان مورن، گیاه شناس، در پاسیو در پاپانتلا (در وراکروز، مکزیک) در حال نوشیدن قهوه بود و متوجه زنبورهای سیاه شد که در اطراف گل های وانیلی کنار میز او پرواز می کردند. او اقدامات آنها را از نزدیک تماشا کرد، زیرا آنها فرود می آمدند و زیر یک دریچه در داخل گل حرکت می کردند و در این فرآیند گرده ها را منتقل می کردند. در عرض چند ساعت، گل‌ها بسته شدند و چند روز بعد، مورن متوجه شد که غلاف‌های وانیلی شروع به شکل‌گیری کردند. مورن بلافاصله شروع به آزمایش گرده افشانی دستی کرد . این روش از نظر مالی غیرقابل اجرا بود و به صورت تجاری به کار گرفته نشد. چند سال بعد در سال ۱۸۴۱، یک روش گرده افشانی مصنوعی ساده و کارآمد توسط برده ۱۲ ساله ای به نام ادموند آلبیوس در رئونیون ایجاد شد، روشی که امروزه هنوز مورد استفاده قرار می گیرد. یک کارگر کشاورزی با استفاده از یک برش مورب بامبو، غشای جداکننده بساک و کلاله را بلند می کند، سپس با استفاده از انگشت شست، پولینیا را از بساک به کلاله منتقل می کند. گلی که خود گرده افشانی می شود، میوه تولید می کند. گل وانیل حدود یک روز دوام می آورد، گاهی اوقات کمتر، بنابراین پرورش دهندگان باید هر روز مزارع خود را برای گل های باز بازرسی کنند، کاری که کار سختی است.

میوه وانیل چگونه است ؟

میوه، کپسول دانه، اگر روی گیاه بماند، می رسد و در انتها باز می شود. با خشک شدن، ترکیبات فنلی متبلور می شوند و به میوه ها ظاهری گرد و غبار الماس می دهند که فرانسوی ها آن را givre (یخ زدگی) می نامند. سپس بوی متمایز وانیل را آزاد می کند. این میوه حاوی دانه های ریز و سیاه رنگ است. در ظروف تهیه شده با وانیل کامل طبیعی، این دانه ها به صورت لکه های سیاه قابل تشخیص هستند. هم از غلاف و هم از دانه ها در آشپزی استفاده می شود.

ریشه و بذر وانیل

مانند سایر بذرهای ارکیده، دانه‌های وانیل بدون حضور برخی قارچ‌های میکوریز جوانه نمی‌زنند. در عوض، پرورش دهندگان گیاه را با برش تکثیر می کنند: آنها بخش هایی از تاک را با شش یا چند گره برگ، یک ریشه در مقابل هر برگ، جدا می کنند. دو برگ پایینی برداشته شده و این ناحیه در خاک سست در پایه تکیه گاه مدفون می شود. ریشه های بالایی باقی مانده به تکیه گاه می چسبند و اغلب در خاک رشد می کنند. رشد در شرایط خوب سریع است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.